Startuje Ooo Ciastko - nowy program telewizji TVT
W najbliższy poniedziałek, 2 marca 2020, startuje nowy program telewizji TVT "Ooo Ciastko". Prowadzącą jest pochodząca z Rudy Ślaskiej vlogerka Ela Hurek.
2020-02-28, 09:16

Rudzianka specjalizuje się w przygotowywaniu tortów artystycznych, ale ma także niebanalne pomysły na wypieki. Ooo Ciastko to vlog z przepisami, a Elę spotkać można na eventach, warsztatach i targach.

- Ooo Ciastko w wersji telewizyjnej to szybkie i proste przepisy na wypieki i inne słodkości. Pokażę jak przygotować wersje wegańskie i bezglutenowe tradycyjnych wypieków. Będzie też coś do przygotowania razem z dzieciakami.  Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Ela Hurek. 

– Ela to wielki talent. Jestem absolutnym fanem jej wypieków. W programie, w nowoczesny sposób pokażemy przepisy na wypieki i słodkości, a także najciekawsze miejsca na kulinarnej mapie Śląska i całej Polski. W programie pojawią się także dzieci prowadzącej, będziemy zaskakiwać -  mówi Tomasz Dziedzic z Halo Media, producent programu Ooo Ciastko.

Program nadawany będzie od poniedziałku do piątku o 17:20 w telewizji TVT. (powtórki tego samego dnia godz. 19.20, 23.10, następnego 7.20, 11.20). Po premierze telewizyjnej, odcinki pojawią się w internecie na stronach TVT oraz na vlogu ooociastko.pl. Start 2 marca 2020. 

Zobacz zwiastuny -> https://www.youtube.com/watch?v=XoL90AaL0zcoraz https://www.facebook.com/ooociastkopl/videos/243514296645524/

Telewizja TVT istnieje 13 lat i zasięgiem dociera do 3,5 miliona widzów. Jest pierwszym w Polsce operatorem Multipleksu Lokalnego L2. Zasięgiem obejmuje cały Górny Śląsk, Zagłębie, Podbeskidzie oraz kilka powiatów województwa opolskiego.
TVT można także oglądać za pośrednictwem prawie wszystkich operatorów kablowych oraz wielu telewizji internetowych, dostępny jest także streaming online na stronach telewizjatvt.pl.

Producentem programu jest Halo Media z Katowic. 

KONTAKT / AUTOR
Tomasz Dziedzic
CEO
HALO MEDIA
+48502098855
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy