Na Śląsku i w USA powstaje film dokumentalny o życiu Kai Mireckiej-Ploss
„Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” to najnowszy film dokumentalny znanego reżysera, producenta i operatora filmów dokumentalnych - Sławomira Grünberga. Bohaterką obrazu jest Kaja Mirecka - Ploss - 95-letnia pisarka, społeczniczka, Ślązaczka. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim.
2021-01-15, 12:30

Kaja Mirecka - Ploss to pochodząca z biednej rodziny śląskiej o polsko-niemiecko-węgiersko-żydowskich korzeniach pisarka, projektantka mody i działaczka społeczna. Bohaterka to też wielka społeczniczka, była więźniarka w obozie pracy na terenie Niemiec i emigrantka. Już niebawem widzowie będą mogli wybrać się w podróż po niezwykłym i jakże bogatym życiu Mireckiej - Ploss.
Film oparty jest na scenach kręconych metodą „direct cinema”, wywiadach oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych, pochodzących z archiwów filmowych oraz zbiorów prywatnych na całym świecie. Grünberg dotarł z kamerą do tych miejsc na świecie, które ukształtowały bohaterkę taką, jaką znamy ją dziś. 

- Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2017 roku. Byliśmy z kamerą w Waszyngtonie, gdzie Kaya mieszka, towarzyszyliśmy jej podczas 94., 95. oraz 96. urodzin. W Polsce odwiedziliśmy Rudę Śląską oraz w Nakło Śląskie, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej. - mówi Barbara Grünberg z Fundacji LOGTV Films Polska, producentka dokumentu.

Mieszkający ostatnio w Meksyku, Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Grünberg jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara. 

Muzykę do filmu skomponowali wybitni śląscy muzycy - pochodzący z Imielina, gitarzysta jazzowo-bluesowy Grzegorz Kapołka, oraz basista i pianista jazzowy Darek Ziółek. 

Premierowe pokazy odbędą się w Waszyngtonie oraz jesienią w Katowicach. - Cieszę się, że premiera filmu „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” odbędzie się w Katowicach, ponieważ jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast, słynące z wielu niepowtarzalnych miejsc kultury, takich jak Spodek czy NOSPR. Kiedy mieszkałem jeszcze w Polsce, zapamiętałem je jako szare, tymczasem teraz to bardzo nowoczesna metropolia, której kultura jest znaczącym filarem. Pracując z muzykami, którzy skomponowali i nagrali muzykę do filmu „Ja, Kaya…”: Grzegorzem Kapołką i Dariuszem Ziółkiem, zrozumiałem, dlaczego miastu został przyznany przez UNESCO tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Cieszę się, że premiera mojego filmu dołoży cegiełkę do kulturalnego aspektu tegoż miasta.” - mówi Sławomir Grünberg.

Postprodukcja filmu również odbywa się w Katowicach i na Śląsku. - Film jest bardzo poruszający.. Praca z takim reżyserem to dla nas ogromne wyróżnienie. - powiedział Tomasz Dziedzic, właściciel katowickiej firmy producenckiej HALO MEDIA, kierownik postprodukcji „Ja Kaya..”. Za montaż odpowiada Monika Maruszczak. 

——

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna” oraz laureat nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się „odwagą moralną” oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Jest laureatem Złotego Glana oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: „Karski i władcy ludzkości”, „Portrety emocji”„Linia graniczna”, „Santa Rosa”, „Coming out po polsku”, „Płonący facet” czy „Trans-Akcja”. Wśród filmów wokół tematyki polsko-żydowskiej znajdują się: „Powroty Szymona”, „Wyrzutki”, „Perecowicze”, „Dziedzictwo Jedwabnego” oraz „Uratowani przez deportację”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: „Legacy” i „Sister Rose's Passion”. W czerwcu 2019 obronił tytuł doktora nauk sztuki filmowej w łódzkiej szkole filmowej.
Szczegóły na stronach:

www.logtv.com
www.logtv.com/polska


Barbara Grünberg, Fundacja LOGTV Films Polska – z wykształcenia polonistka, menedżer kultury i coach biznesu. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie pracowała jako nauczyciel i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Od grudnia 2019 mieszka wraz z mężem w Meksyku i zajmuje się produkcją filmową, dystrybucją filmów i organizacją pokazów filmowych na całym świecie. Lubi spędzać czas wolny na pisaniu, między innymi jest autorką książki „Sławomir Grünberg – człowiek z kamerą”. 

KONTAKT / AUTOR
Tomasz Dziedzic
CEO
HALO MEDIA
+48502098855
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.