Film dokumentalny „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” z uroczystą premierą w Katowicach.
29 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” - filmu dokumentalnego znanego reżysera, producenta i operatora Sławomira Grünberga. Bohaterką obrazu jest Kaya Mirecka - Ploss - dziś 97-letnia pisarka, społeczniczka, Ślązaczka. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim. Koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach
2021-10-11, 15:17

„Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” to historia 97-letniej Polki, urodzonej w Piekarach Śląskich Kai Mireckiej-Ploss, a właściwie Hanny Adeli Czech.
Sławomir Grünberg, scenarzysta i reżyser filmu, skupia się na wyjątkowości, niezłomności i charyzmie Kai, czyli cechach, które pozwoliły jej nie tylko zmienić życie Polonii w USA, ale też sprowadzić do Stanów Zjednoczonych 105 polskich dzieci, otworzyć im okno na świat i ukształtować ich światopogląd. Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość. Kim dziś są: Lidia Magdalena Lechowska zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej Frączek z Jedwabnego czy Katarzyna Frączek? Jak jedna osoba zmieniła ich życie? Dlaczego tak ważne dla Kai jest to, że urodziła się na Śląsku? Co łączyło ją z Janem Karskim, którym opiekowała się do końca jego życia? Dlaczego Polonia amerykańska okrzyknęła ją jedną z najważniejszych Polek na emigracji? Na te pytania i wiele innych widz znajdzie odpowiedź w filmie.

Film oparty jest na scenach kręconych metodą „direct cinema”, wywiadach oraz na wybranych archiwalnych materiałach filmowych i fotograficznych, pochodzących z archiwów filmowych oraz zbiorów prywatnych na całym świecie. Grünberg dotarł z kamerą do tych miejsc na świecie, które ukształtowały bohaterkę taką, jaką znamy ją dziś.

Producentem filmu jest Fundacja LOGTV Films Polska w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film w Katowicach oraz LOGTV LTD. Film dofinansowano ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

- Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2017 roku. Byliśmy z kamerą w Waszyngtonie, gdzie Kaya mieszka, towarzyszyliśmy jej podczas 94., 95. oraz 96. urodzin. W Polsce odwiedziliśmy Rudę Śląską oraz Nakło Śląskie, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej - mówi Barbara Grünberg, prezeska Fundacji LOGTV Films Polska i producentka dokumentu.

Mieszkający ostatnio w Meksyku, Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 47 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Grünberg jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara.

Muzykę do filmu skomponowali wybitni śląscy muzycy - pochodzący z Imielina, gitarzysta jazzowo-bluesowy Grzegorz Kapołka, oraz basista i pianista jazzowy Darek Ziółek.

Premierowe pokazy odbędą się w Waszyngtonie oraz 29 października w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Śląska premiera w Katowicach odbędzie się z udziałem twórców i bohaterów filmu. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie Kinoteatru Rialto i na www.filmowa.net


——

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy za film „Modlitwa szkolna” oraz laureat nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się „odwagą moralną” oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Jest laureatem Złotego Glana oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: „Karski i władcy ludzkości”, „Portrety emocji”, „Linia graniczna”, „Santa Rosa”, „Coming out po polsku”, „Płonący facet” czy „Trans-Akcja”. Wśród filmów wokół tematyki polsko-żydowskiej znajdują się: „Powroty Szymona”, „Wyrzutki”, „Perecowicze”, „Dziedzictwo Jedwabnego” oraz „Uratowani przez deportację”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: „Legacy” i „Sister Rose's Passion”. W czerwcu 2019 obronił tytuł doktora nauk sztuki filmowej w łódzkiej szkole filmowej.
Szczegóły na stronach:
www.logtv.com
www.logtv.com/polska

Barbara Grünberg, Fundacja LOGTV Films Polska – z wykształcenia polonistka, menedżer kultury i coach biznesu. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie pracowała jako nauczyciel i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Od grudnia 2019 mieszka wraz z mężem w Meksyku i zajmuje się produkcją filmową, dystrybucją filmów i organizacją pokazów filmowych na całym świecie. Lubi spędzać czas wolny na pisaniu, między innymi jest autorką książki „Sławomir Grünberg – człowiek z kamerą”.

----- KONIEC INFORMACJI PRASOWEJ ----

Szanowni dziennikarze,

Powyżej informacja prasowa o śląskiej premierze filmu dokumentalnego o życiu Kai Mireckiej-Ploss. 

„Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska” to najnowszy film znanego reżysera, producenta i operatora filmów dokumentalnych - Sławomira Grünberga. Bohaterką obrazu jest Kaja Mirecka - Ploss - 97-letnia pisarka, społeczniczka, Ślązaczka. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim. 

W imieniu twórców filmu, zapraszam Państwa na uroczystą premierę filmu w dniu 29 października 2021 o godzinie 18:00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Na miejscu dostępni będą twórcy oraz bohaterowie filmu. 
Proszę o informację zwrotną, która będzie potwierdzeniem obecności Państwa redakcji. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Zdjęcia, press book oraz plakat do wykorzystania przy publikacjach:
https://www.dropbox.com/t/Gsm3qLGLSPh8m0wM

KONTAKT / AUTOR
Tomasz Dziedzic
CEO
HALO MEDIA
+48502098855
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.